Na terenie zakładu Maya Victory w Zabrzu, odbyła się konferencja poświęcona innowacyjnemu projektowi zwiększającego efektywności recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który jest realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, poddziałania 19.1.1 Technologie przyjazne środowisku – Green growth.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele firm Tomra Sorting AS, Maya Victory oraz Centrum Badawczo-Rozwojowego MB Recycling. Nie zabrakło również potencjalnych kontrahentów zainteresowanych współpracą z Mayą Victory, co świadczy o dużym zainteresowaniu projektem oraz jego potencjałem na rynku.

Celem projektu jest zwiększenie odzysku materiałowego poprzez wdrożenie innowacyjnego procesu sortowania o wysokiej selektywności i automatyzacji. Wsparcie technologiczne zapewnia renomowana norweska firma TOMRA Sorting AS, która dostarcza zaawansowane rozwiązania w zakresie automatyzacji i sortowania.

Podczas spotkania przedstawiono szczegółowe założenia projektu, korzyści płynące z jego realizacji, omówiono technologiczne aspekty wdrożenia nowoczesnych systemów sortowania oraz przedstawiono informacje dotyczące źródeł współfinansowania projektu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych, które mogą przyczynić się do dalszego rozwoju projektu.

Realizacja projektu ma na celu nie tylko zwiększenie efektywności recyklingu ZSEiE, ale także pozwala na zastosowanie technologii przyjaznych środowisku. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań ma potencjał znacząco podnieść poziom odzysku cennych materiałów, co jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i aktywny udział w dyskusji. Wierzymy, że wspólne działania i zaangażowanie przyczynią się do sukcesu projektu oraz przyniosą wymierne korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki.